Sakız Koyunu Hakkında Bilgiler

Sakız Koyunu
Adını İzmir ili Çeşme ilçesi karşısında yer alan(Chios) Sakız adasından alan Sakız koyunu, üreticileri tarafından koyunların kraliçesi olarak nitelendirilmektedir.Sakız koyunları Ege bölgesinde İzmir ilinin özellikle Çeşme ve Urla ilçelerinde ayrıca Ege bölgesinin Akdeniz ikliminin hakim olduğu diğer kısımlarında, güney Marmara bölgesi ve Akdeniz bölgelerinde başarı ile yetiştirilmektedir.Çeşme koyunu olarak da bilinen Sakız koyunları uzun kuyruklu olup kuyrukları üçgen şeklinde düşük yağlı(yağsız) yapıya sahiptir.Vücut yapısı ise beyaz renkli kaba yapağılı olup baş ve bacaklarda benek şeklinde siyah lekeler bulunmaktadır.Meme yapıları geniş ve çokça süt sağımına uygundur.Koyunlar çoğunlukla boynuzsuzdur,erkeklerde ise kıvrımlı(spiral) güçlü boynuzlar bulunur.Sakız koçları yerli ırk koçlarımız arasında en güçlü koçlar olup,koçların kralı olarak da adlandırılmayı hak etmektedirler.
Sakız koyunları özenli bakım isterler fakat karşılığını da senede 200-250 kg süt verimi,180 günü geçebilen laktasyon ve ortalama 1.7-2.3 kuzulama oranı ile fazlasıyla öderler.Sakız koyunlarında bir defada ikiz,üçüz hatta 7’ye varan kuzulama olabilmektedir.Ayrıca gebe kalma yaşı 7-9 aylıktan (bakıma-gelişmeye bağlı)başlamakta ve doğum sonrası sadece 15 gün dinlenme ile koç katımına hazır hale gelmektedir.Dolayısıyla iyi bakılan Sakız koyunları için her 2 yılda 3 kez kuzulama gayet mümkündür.
Sakız Koyunlarının dişisi ortalama 50-60 kg, erkekleri ise ortalama 80-90 kg gelmektedir(yetişkin erkeklerin 120 kg ağırlığa kadar ulaşabildikleri üreticiler tarafından ifade edilmektedir)
Yukarıda yazılı verilerden de anlaşılabileceği gibi Sakız koyunları dünyada en fazla süt verimi ve kuzulama verimi olan özel koyunlardır,tabiidir ki bu veriler doğru iklim ve bakım şartlarında sadece safkanlardan elde edilebilir.Sert kara ikliminin hüküm sürdüğü yörelerde Sakız koyunu yetiştirilmesi uygun değildir,zira döl ve süt veriminde bu yörelerde Sakız koyunları adaptasyon sorunu yaşadığından ciddi düşüşler yaşanır.İşte bu nedenle Sakız koyunlarının ülkemiz sathına safkan olarak yayılması mümkün olamamıştır.Sakız koyunları her ne kadar sert kara iklimine adapte olmakta zorlansalar da damızlık olarak nispeten düşük verimli yerli ırklarımızın ıslahında önemli başarılara imza atmışlar hala da atmaya devam etmektedirler.Örneğin;Kıvırcık,Karayaka,Dağlıç,Akkaraman,İvesi koyunlarımızın sakız koçları ile melezlenmesi ile et,süt,döl verimleri artmış daha kaliteli melez koyunlar elde edilmiştir.Karadeniz’in iklim yapısına uygun kaliteli ve yüksek döl verimli Bafra koyunları(Karayaka-Sakız melezidir) sakız familyasındandır.Ayrıca Tahirova koyunlarının da daha verimli olabilmesi için Sakız melezlenmesi denenmektedir.Sakız koyunları ile melezlenme neticesinde yerli ırklarımızın sadece et,süt,yapağı,döl verimleri artmamakta aynı zamanda yeni doğan melez kuzuların hayata tutunma açısından önemli avantajları olduğu gözlemlenmektedir.
Sakız koyunlarının etleri de Kıvırcık koyunlarının etleri gibi çok lezzetlidir.Özellikle Sakız süt kuzularının etleri ciddi talep görmektedir.Saf ırk Sakız koyunlarının iklim adaptasyon sıkıntısı nedeniyle her bölgede üretilemeyişlerinden mevcutlarının 3-5 bin kadar oldukları varsayılmakta ise de günümüzde kimi üreticilerin damızlık Sakız koyunlarını özellikle Urla çevresinde yetiştirdikleri görülmektedir.
Yazımızın kısa bir özetini çıkaracak olursak;yerli ırk yetiştiricilerimizin düşük verimli koyunlarını damızlık saf ırk Sakız melezlemesi yoluyla daha karlı bir üretime geçebileceğini söyleyebiliriz.

 

Sakız Koyunu Özellikleri:
LAKTASYON :180 gün civarı
SÜT VERİMİ :200-250kg/yıl
AĞIRLIK ARTIŞI : 240 g/gün ortalama(Erkek toklu)
ET RANDIMANI :%48 Civarı
KİRLİ YAPAĞI :1.5-2 Kg
YAPAĞI RANDIMANI :%70-%75
YAPAĞI KALINLIĞI :28-34 Mikron
LÜLE UZUNLUĞU :11-15 cm
İLK GEBELİK YAŞI :7-9 ay
CANLI AĞIRLIK :60 kg/ort(Dişi) 80 kg/ort(Erkek)
KUZULAMA VERİMİ :1.7-2.3 Kuzu/ort

 

 

Bu yazı Sakız Koyunu kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Sakız Koyunu Hakkında Bilgiler için 27 cevap

 1. refik türksoy der ki:

  ıstanbul -ızmıt arasındakı arazımde sakın koyunları yetıştırmek ıstıyorum.saf kan sakız kuzu yada damızlıklar almak ıstıyorum ..ırk garantısı ıle nerden bulabılırım yardımcı olursanız sevınırım …

 2. hakan öner der ki:

  merh. ben de sakız çinsi hayvan bakmak istiyorum antalyada ama fazla bilgim yok günlük kaçkilo süt verir buraların sıcaklık ortamı fazla beni bilgilen dirir misiniz teşekkürler…………

 3. Murat Kesim der ki:

  İyi çalışmalar, Daha önce büyükbaş kombine hayvancılık yaptım. Fakat koyunculuk hakkında bilgim yok. İzmir civarında sakız koyunu yetiştirmek istiyorum. Sormak istediğim bu cins 150- 200 başlık sürü olmaya uygun mudur? Bir de laktasyon süresi kuzusunun ayrılmasından sonra kaç aydır? Teşekkürler.

 4. omer der ki:

  iyi günler 100% saf sakız nerden satın alabilirim 15 koyun 2 koç . kolay gelsin

  • Mehmet Akif Dümbek der ki:

   Ahırımızda 4 Adet Sakız Kuzu Satılıktır.
   2 Dişi 2 Erkek Olmak Üzere . Erkekler Kurbanlık ve Damızlık Koç Olarak Kullanılabılır . Dişiler İse ikiz ve ücüz Kuzulamaktadır .

   Fiyat : 850.00 TL
   Başlık : Konya Sakız Kuzular Dişi ve Erkek
   Tarih : 13 Temmuz 2011
   Şehir, İlçe, Mahalle : Konya Çumra
   Tel : 05063255264

 5. mehmet avçil der ki:

  o kadar yazılanlara hiç cevap verilmiyor.Neden?.Sağlıklı bilgi almak için sizlerin bize vereceğiniz verilere ihtiyaç duyduğumuz içinmi?

  • admin der ki:

   Merhaba Mehmet Bey
   Sorulan sorulara en kısa zamanda yardımcı olmaya çalışıyoruz.Cevapları kişiye mahsus E-mail yolu ile gönderiyoruz.Sitemizde Cevap verilmeyen soru yoktur ancak e-mail adresiniz hatalı ise cevap ulaşamamıştır.Eğer herhangi bir konuda sorunuz olursa en kısa zamanda yardımcı olmaya çalışırız.

   Saygılarımızla;
   http://www.sakizkoyunu.net

 6. oguz akman der ki:

  sakız koyunu antalya bölgesi için uygunmudur? ya da sizin tavsiye edeceğiniz başka bir ırk varmıdır?

  • admin der ki:

   Merhabalar Sn Oğuz Akman Bey;

   Sakız koyunları Antalya bölgesi için çok yüksek rakımlarda olmamak şartı ile uygundur yalnız unutmayınız ki Sakız Koyunları hassas bir ırktır ve özenli bakım isterler.
   Başka bir ırk düşünecek olursanız mutlaka verimli bir ırk olmasını tercih ediniz mesela Bafra Koyunu %75 Sakız %25 Karayaka koyunundan Amasya Gökhöyük tarım işletmesinde üretilmiş ortalama bir doğumda 2.02 kuzulama yapabilmektedirler.Şayet bafra koyununu düşünürseniz piyasadan alabileceğiniz gibi asıl üretici Gökhöyük TİM 05010 Amasya adresindeki
   Tel:(0358)273 52 97-98
   Faks:(0358)273 52 14
   Yılda ortalama 1000 adet damızlık Devlet garantisinde satılmaktadır.
   Ayrıca saf Romanov veya Romanov-Sakız melezlerini veya Tahirova koyunu bulabilirseniz bu seçenekleride değerlendirebilirsiniz.

   Saygılarımızla;

 7. adnan arslan der ki:

  ben afyonda damızlık koyun yetiştirmeyi düsünüyorum sizce sakız koyunu uygunmudur yada hangi ırk daha uygundur

  • admin der ki:

   Merhabalar Adnan Bey,
   Sakız koyunu çok verimli bir ırk olduğu gibi aynı zamanda iklim seçen bir ırkdır.Sakız koyunu Afyon’da tavsiye edilmez, yerine damızlık bulabilirseniz Romanov,Tahirova,Bafra koyunu gibi cinsler daha uygundur.Ayrıca Polatlı Tigem’de Fransız koyunu ile melezlenen Akkaraman koyunundan olan Polatlı koyununun da çok verimli olduğu yetkililer tarafından dillendirilmekte ise de henüz Tigem tarafından satışa sunulduğuna dair bir bilgimiz bulunmamaktadır.
   Saygılarımızla;

 8. atalay hüsnü alış der ki:

  antalyanın yaylasında sakız ırkını yetiştire bilirmiyiz ,kışları sahillere göre daha soğuk olmaktadır ,kırediye uygun damızlık alımı nerden yapa biliriz.ALIŞET.

  • admin der ki:

   Sayın Atalay Hüsnü Alış

   İyi bir bakımla sakız koyunu yetiştiriciliği sorun olmayacağını düşünmekteyiz.Satın almayı düşündüğünüz sakız koyunlarıyla ilgili son güncellenmiş bilgileri ilçe tarım müdürlüğü yetkililerinden ve ilgili Ziraat Bankası şubesi yetkililerinden alacağınız bilgiler doğrultusunda sitemizdeki sakız koyunu satan üreticilerle bağlantıya geçebilirsiniz
   Saygılarımızla.

 9. mmt der ki:

  Bilecik uygun mu sakız koyunu ve ya koçu için sakız koçu safkan olursakoyunlar sakız hariç diğer bütün koyunlar olsa bile ikiz kuzularmeydana gelir mi

 10. AYDIN ALINCIK der ki:

  merhaba bu koyunkar kütahyada yetişirmi bizim köyde kışın eksi 20 dereceye varıyor ama kışın kapalı sıcak yerde tutulsalar sakıncası olurmu teşekkür ederim

  • admin der ki:

   Merhaba AYDIN ALINCIK;
   50 baştan fazla olmamak ve itinalı bakım ile sakız koyununu bölgenizde yetiştirmeniz her nekadar kağıt üzerinde mümkün gözüksede ılıman bölgelerde ki kadar verim sağlayamassınız.
   Saygılar

 11. selim der ki:

  sakız koyunun fiyatı kaç para ?

 12. oktay yalçın der ki:

  ben balıkesir marmara adasınd a yaşıyoru mve 10 adet sakız koyunu bakmak istiyorum.saf ırk nereedn ve kaç paraya bulabiilrim beni bu konuda aydınlatırsanız seviniirm.

 13. KAZIM der ki:

  Aydın ili nazilli ilçesinde yasamaktayım. sakız koyunu yetistirmek istiyorum 150 200 baş ile baslamak istiyorum sakız koyununun sürü uyumu sorunu varmıdır tahirova – romonov – sakız koyunu nu karsılastırmanızı ıstıyorum getirileri ve götürüleri nasıldır tesekkrler

 14. volkan barış ercan der ki:

  iyi çalışmalar…ben mersınde yaşamaktayım sakız koyunu yetiştiriciligi düşünüyorum ..ilk etapta 100 adet damızlık alıp sürüyü buyutme ihtimalım varmı buyuk surude sıkıntı oluyormu..yerım musayıt 750 1000 başa kadar çıkabilme kapasitem var..bu koyunun avantajlarını biliyorum biraz bilgiye sahibim ve araştırmaya devam edıyorum ..fakat sizden dezavantajlarını ögrenebilirmiyim…daha önce saanen yaptım çok sıkıntı yaşadım..100 % 100 safını nerden bulurum secereli saygılarımla….

 15. betül neslihan der ki:

  hiç bişeyi belitmemişsiniz fiyatı nedir? bu koyun nerede satılmaktadın? bunlar hakkında bilgi verirseniz çok memnun olurum.

 16. Kuzey ege der ki:

  Balıkesir ayvalıkta sakız koyun ırkının ,verim durumu nasıl olur,bilgilendirirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürler….

 17. mücahit der ki:

  slm ben bursanın iznik ilcesinde yasıyorum kücük basta baslangıc icin sakız koynunu önerdiller sizlerdende yardım almak bana iyi gelicek ben sakız koynu üzerine zaman gectikce binlere ulasmak istiyorum bakım yerim ve besinini karsılıycagım yerler var ama kortugum fazla sürü halinde ekseriyeti ciflikte tutucam sadece bahceye cıkartmayı düsünüyorum kücük biyer olucak oda yayılmaya cıkartıcagım bi alan yok bu bi engel olurmmu ve sürü halinde rahatlıkla yasarlarmı yasım 20 ve yeni atlıcam bu mesleye daha önce bakmıslıgım var ama sizlerinde secim icin bi bilginizi almak istyorum ve mutluluk duyarım sizden bana yardımcı olmanızı istedigim suanllık kuzu fiyatları hakkında assagı yukarı bir fiyat istiyorum yeni sütten kesilmisller icin bulamadım internette fiyat oranllarını birde belirtigim gibi belki bilginiz vardır bursa iznik demistim havakosulları uyarmı yardımcı olursanız ve sizde bilmedigim bagzı zorluklları varsa veyatta dikat edilecek maddeller uzun uzun yazarsanız sevinirim kendi bilgilerinizden simdidden tessekkür ediyorum sagolun yardımınız icin

 18. cem der ki:

  slm meraba ben sakız koyununu ankarada yaylada beslemeyi düşünüyorum bol meşe ve çamlık bi yayla safını bulmak çok zor ve bu koyundan almayı düşünüyoruz fakat adepte olurmu ankara iklimine bi yardımcı olursanız

 19. Semih der ki:

  Slm arkadaşlar ben bu sakız cinsi koyunu 100 adet alıp yetiştirmek istiyorum iç anadolu bölgesinde bu cinsten verim alabilir miyim eğer olur diyorsanız saf sakız koyun nerden bulabilirim. Adres verebilir misiniz…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*